Léčebné a praktické použití včelího vosku

22.05.2015 15:03

Léčebné a praktické použití včelího vosku

Upozornění

Vosk se nikdy nemá rozehřívat na přímém ohni, aby se nevznítil. V případě, že vosk vzplane, nesmí se oheň hasit vodou, ale práškovým hasícím přístrojem nebo pískem. Nemáme-li tyto věci po ruce stačí vypnout vařič a pánev opatrně přikrýt pokličkou, odpovídající velikosti, minimálně na 5 minut, než se vosk dostatečně ochladí.

Aromatické svíčky

Příjemně provoní byt a při hoření nevznikají a neunikají toxické zplodiny jako u svíček parafínových.

Pečení

Vosk se používá k vytírání plechů pro pečení vánoček a cukroví. Plech nejdříve mírně předehřejeme, aby se nám vosk dobře roztíral.

Smažení

Celý i šupinkový vosk se dá použít ke smažení řízků i hranolků. Vosk ve své podstatě je vysokomolekulární tuk, který není v lidském organizmu stravitelný a je neškodný. Proto je pro člověka takto připravený pokrm vysoce dietní - z těchto pokrmů se netloustne!

Horní cesty dýchací

Žvýkání víček z medového plástu je velmi účinné proti nachlazení.

Senná rýma

Vynikající účinky při žvýkání víček z medového plástu jsou prokázány i u senné rýmy.

Paradentóza zubů

Žvýkání víček příznivě působí i proti paradentóze zubů.

Voskový květ

Pokud není vosk dobře zabalen váže za nízkých teplot vzdušnou vlhkost. Vzniká šedý povlak tzv. květ. Ten není na závadu, pouze u svíček kazí estetický vzhled. Květ odstraníme za pomoci fénu na vlasy, kterým povrch svíčky mírně nahřejeme, svíčka se však nesmí roztéct. Povrch se tím uzavře a po vychladnutí je svíčka ve svém původním stavu.

Polití

Jestliže se polijeme nebo pokapeme horkým voskem, je třeba popálené místo okamžitě zchladit studenou vodou, vosk sloupneme a místo opět dlouze chladíme vodou, než pokožka přestane pálit.

Ukápnutí

Vosk, který ukápl na podlahu, necháme ztuhnout a potom jej nožem nebo širokou špachtlí seškrábneme.

Vosk na tkanině

  1. Na vrstvu savého papíru (noviny, ubrousky) položíme pokapanou látku, tu opět přikryjeme savým papírem. Teplou žehličkou se místo přežehluje a spodní i horní papír znečištěný voskem ihned vyměňujeme, aby se vosk nenapálil na žehličku. Tak postupujeme, dokud skvrna nezmizí.
  2. Potřísněné místo na přírodní tkanině přibližujeme k plameni svíčky. Tuto činnost stále opakujeme, dokud vosk z látky vyžíháme.

Svícny

  1. Svícny pokapané voskem položíme na 1 hodinu do mrazničky a poté vosk snadno sloupneme.
  2. Zbytky vosku z porcelánového svícnu odstraníme tak, že svícen dáme do horké vody a po zahřátí setřeme vosk papírovým ubrouskem.